Gebelik

GEBELİK VE GEBELİK SÜRESİNCE SİGARA KULLANIMI YAZI DİZİSİ-3

GEBELİK VE GEBELİK SÜRESİNCE SİGARA KULLANIMI

Gebelik süresince sigara bırakıldığı zaman doğum sonrası bebek ölümlerinde ve gebeliğin son dönemleri ile doğum sonrası erken dönemde bebek kayıpları riskinin ise düzeylerinde azalacağı tahmin edilmekte olan bir olgudur.

Gebelikte sigara kullanılmaması gerekmesinin öteki bir diğer önemi ise bebeğin sinir sistemi gelişimi üzerindeki olumsuz etkileri olmaktadır. Yapılan çalışmalarda doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, heceleme ya da okuma zorluklarının daha sık meydana çıktığı görülmüş olan sorunlar arasındadır. Yine bazı çalışmalarda bu bebeklerde entelektüel gelişimde yetersizlik ve bazı davranış bozukluklarının daha sık olduğu gösterilmiştir. Bunun sonucunda dikkat eksikliğinin görülmesi, okuma ve de matematik dersinde karşılarına çıkan problemlerinin algılanması ve öğrenilmesi ortalama olarak 4-5 ay daha geç gerçekleşmektedir.
Sigaranın yapısında bulunan karbonmonoksit yapısının beyin proteinleri, DNA yapısı, noradrenalin yapısı ve seratonin benzeri hormonların  konsantrasyonlarını azaltmasının yanı sıra dopamin dolaşımını değiştirmesi ve nikotinin beyin oksijenlenmesini azaltmasının yukarıda bahsi geçen etkilerden sorumlu olduğu düşünülmektedir.
Son zamanlarda gerçekleştirilmiş olan bir çalışmada ise sigaraya maruz kalan bebeklerin öteki bebekler ile kıyaslandığı anda daha hiperaktif olduğu, stres ile karşı karşıya geldikleri anda daha çok sorun yaşadıkları, daha az uyudukları, daha sık soludukları, beslenme sorunlarının daha sık olduğu, daha çok terledikleri ve daha sık ateşlendikleri gösterilen bulgular arasında yerini almış durumdadır.
Sonuç olarak gebelik süresince sigaranın bebek üzerinde doğum öncesi ve de sonrası dönemde çok önemli yan etkileri bulunup gebelik dışında genel olarak sağlık üzerindeki olumsuz etkileri de göz önüne alındığında sigarayı bırakmanın ne denli önemli olduğu açıkça görülmektedir. Burada direk olarak değinilmemekle birlikte sadece aktif değil, sigara solunması ile gelişen pasif içiciliğin de  aynı olumsuz etkilere yol açmaktadır.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu