Gebelik

GEBELİK VE GEBELİK SÜRESİNCE SİGARA KULLANIMI YAZI DİZİSİ-2

GEBELİK VE GEBELİK SÜRESİNCE SİGARA KULLANIMI
Sigarada nikotin maddesinin yanı sıra karbon monoksit, anilin, metanol, siyanid, hidrojen sülfit, arsenik ve kadmiyum gibi birçok toksin madde bulunduğu için potansiyel olarak bebekte anormalliklere neden olabileceği düşünülmektedir. Sigaranın yapısı dahilinde 3000’nin üzerinde toksin yapı bulunmaktadır. Bu riskleri biraz daha istatistiksel bilgilerle ortaya koymak gerektiği zaman ;
Düşük doğum ağırlığı nedenlerinin % 20 ile 30’nun annenin sigara kullanımına bağlı olduğu düşünülüp genel olarak sigara kullanmış olan ya da sigara kullanmaya devam eden annelerin bebekleri 200-250 gram daha düşük ağırlıkta olup yaklaşık olarak 1 cm daha kısa doğmaktadır. Ayrıca doğum kilosu düşük düzeyde olan bebeklerin kronik bir hastalığın pençesine yakalanma ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde ölüm riskine yakalanması yaklaşık olarak 40 kat artmaktadır. Doğum ağırlığındaki düşme miktarı ile içilmiş olan sigara sayısı arasında direk bir bağlantı kurulabilmekte olup bunun sonucunda ise çok yaygın bir inanış olan 5 sigaranın herhangi bir zararı yoktur düşüncesi tamamen yanlış olmak ile beraber, sigara içilmesinin zararlı etkileri henüz ilk sigara ile birlikte başlamaktadır. Gebeliğin ilk 16 haftası boyunca sigarayı bırakan anne bebeklerinde doğum ağırlığı normal seyirde devam etmektedir.
Sigara içen gebelerde düşük ve erken doğum yaşanılma oranı yaklaşık 2 kat artmakta ve doğumdan sonraki özellikle ilk 1 yıl içerisinde ölüm riski bir hayli artmaktadır. Doğumdan sonra 2-5. aylar arasında “ani bebek ölümü” en önemli bebek ölüm nedeni olup, sigara tüketimini belirli bir miktarda gerçekleştiren annelerin bebeklerinde bu risk içilen sigara sayısı ile doğru orantılı olarak gelişip 2 ile 6 kat arasında artmaktadır.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu