Gebelik

Gebelik Hazırlığı

Gebelik Hazırlığı

 

Gebelik fizyolojik olduğu kadar psikolojik bir durumdur. Gebelik süresince, anne ve baba adayları ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Bu sebeple bebek sahibi olmayı isteyen çiftlerin, mutlaka planlı davranması ve gebelik öncesinde doktor kontrolüne başvurmaları gerekir. Gebelik hazırlığı için anne ve babanın, gebelik sürecindeki rollerini ve sağlık durumlarını bilmeleri ve bu duruma göre hareket etmeleri gerekmektedir. Gebelik sürecindeki en büyük sorun risk faktörlerinin belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasıdır.

Hamilelik girişiminden önceki üç ay, gerekli testlerin yapılması ve doğru planlama için yeterlidir. Hamilelik ve kadın sağlığı konusundaki uzman doktorun yapacağı testler, oldukça önemlidir. Yetersiz olduğu belirlenen protein ve hormon seviyeleri varsa, gebelik planına doğru iyileştirilebilir. Testler sonucunda elde edilen bulgulara göre, gerekli tedavi ile sağlıklı bir gebelik dönemi ve doğum sağlanabilir. Gebelik hazırlığı sadece tıbbi yönden önemlilik arz etmez. Sosyal ve maddi yönden de bazı ayarlamalar ve desteklere ihtiyaç duyulabilir. Özellikle ailelerden uzak yaşayan anne ve baba adaylarının doğru doğum planlaması, doğumdan sonraki ilk dönemlerde oldukça önemlidir. Sağlık sorunları ile hamile kalmayı isteyen anne ve baba adaylarını(tüp bebek yöntemi) ciddi maddi sıkıntılar beklemektedir.

Tüm bunların yanında özellikle anne adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Toksikolojik yönden sorun yaratacak olan çiğ et ürünleri, konsantre tüketim ürünleri gibi beslenme şekilleri ile sigara, alkol ve zorunluluk gereği sürekli olarak kullanılan ilaçlar, embriyonun oluşumu ve fetusa dönüşümü esnasında ciddi sorunlar oluşturabilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu