Ekonomi

Faiz Neden Bu Kadar Önemli?

 

Faiz tanımı, kiralanan paranın kira bedeli şeklinde yapılır. Faiz neden bu kadar önemli sorusu ise çok sayıda husus üzerinden cevaplanacaktır.

Tarihsel Süreçte Faiz

M.Ö 3.000’li yıllarda Sümerler’de borç alınan tohumların daha sonrasında daha fazla geri alınması ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu sistem pek çok tartışma üzerinden, kar payı sistemi olarak nitelenerek açıklanmaya çalışılıyor. Bakıldığında faiz sisteminin bankacılık sisteminin hakim olmadığı alanlarda çok da etkili olmadığı görülür. Sosyalist sistem içinde faizin etkisinin son derece az olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Faiz Kapsamındaki İki Politika;

Uzun yıllar boyunca faiz üzerinden tartışmalar yaşanmıştır. Günümüzde ise faiz kapsamında iki politika üzerinden hareket edildiği görülmektedir.

  • Mali Politika: Kamu – hükümet tarafından izlenen politikadır. İlk hedef büyümenin sağlanması ve işsizlik oranının düşürülmesi üzerine kuruludur.
  • Para Politikası: Burada ilk hedef enflasyonun düşürülmesidir. Döviz kurlarının büyük ölçüde kontrol altında tutulmaya çalışması para politikası hedefleri arasındadır.

Türkiye’de Faiz Politikası

Yukarıda verilen faiz politikalarını göz önünde bulundurduğunuzda Türkiye’de faiz politikası nasıldır sorusunu sorabilirsiniz. Yukarıda verilen politikalar arasından Türkiye; para politikasını seçmiştir. Mali politikalar ise Türkiye için tamamen tamamlayıcı görevi görür. Gelişmekte olan ülkeler için bu durum kaçınılmazdır.

Global ekonominin hususlarına ve yapısına uygun olarak yürütmek zorunda olunması, politikanın ekonominin önüne geçmesi ile sonuçlanmıştır. Eğer TCMB faizi arttırırsa, TL’ye talep ve tasarruf eğiliminin büyük ölçüde artması söz konusu olacaktır. Yatırım ise tamamen azalacaktır. Tüketimde oluşan azalma, üretimi olumsuz etkileyecektir. Enflasyon düşme eğilimine gireceğinden, işsizliğin artması söz konusudur.

Para politikasının Türkiye tarafından izlenmesi, mali politikaların ise tamamlayıcı olduğunu bilerek ileriye dönük tahminlerde bulunabilirsiniz. Faizin önemi nedir sorusunun cevaplanması yeterli olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu