Sağlık

Erkekler için Doğum Kontrol İğnesi

 Günümüzde nüfusun giderek artması bilim adamlarını bazı araştırmalara yönelterek insanları kontrollü çoğalmaları yolunda önemli adımlar atmalarına neden oldu. Özellikle nüfus yoğunluğu oldukça fazla olan ülkelerde gerçekleştirilen bazı deneylerle istemsiz çocuk sahibi olmanın önüne geçilmeye çalışılıyor.

Erkekler için Doğum Kontrol İğnesi
Erkekler için Doğum Kontrol İğnesi

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin yaklaşık 1 milyar 357 Milyon kişiyi sınırlarında barındırıyor. Bu sayı giderekte artış gösteriyor. Ülkede yapılan bazı bilimsel araştırmalarla istenmeden çocuk sahibi olmanın önü kesilmek isteniyor.

Yeni geliştirilen erkeklere özel doğum kontrol iğnesi ile geçici kısırlık sağlanarak kişilerin çocuk sahibi olmalarının önüne geçiliyor. Bu iğneyi vurulduktan belirli bir süre sonra tekrar çocuk sahibi olabilen kişiler belirli bir süre için çocuk sahibi olamıyorlar.

Doğum Kontrol İğnesi İle Korunun

İlişki sırasında korunma yöntemlerinden biri olan doğum kontrol iğnesi erkekler için geliştirilen bir yöntem. Çin’de yapılan araştırmalarla bulunan bu iğne 20 45 yaş aralığındaki Çinli kişilerde uygulanıyor.

Erkekler için Doğum Kontrol İğnesi
Erkekler için Doğum Kontrol İğnesi

100 kişilik bir denek üzerinde denenen bu yöntemin hata payı sadece yüzde birdir. Bu iğneyi kişiler, iğne olduktan 4 ile 6 arasında tekrar çocuk sahibi olma imkanını kazanıyor. Aylık 500 miligram olarak verilen testosteron iğnesi sperm üretimini engelleyerek bireylerin çocuk sahibi olmalarını engelliyor. Çinli bilim adamları tarafından geliştirilen bu yöntem ülkede uygulanmaya başlandı.

Hata seviyesinin oldukça düşük olması tercih edilmesinde önemli rol oynuyor. Aylık olarak yapılan iğnelerle istenmeyen gebeliklerden korunmak mümkün gibi görünüyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu