Sağlık

Ergenlik Dönemi

Ergenlik-döneminde-depresyon
ergenlik dönemi

Bireylerin yetişkinliğe ilk adımı attığı ergenlik dönemi kesin bir sınır çizilmemekle beraber 12-21 yaş aralığında kabul edilir. Bu dönem erkeklerde kızlara kıyasla 1-2 yıl daha geç başlar. Ergenlik dönemi bireyin yeniden yapılanmasıdır. Fiziksel, psikolojik ve sosyal değişimler hızlı yaşanır. Vücut değişimi beraberinde fiziksel ve ruhsal değişimi getirir. Ergen vücudunda yasadığı bu hızlı değişimle birlikte cinselliğin farkına varır. Değişken duygu ve davranışların sıklıkla yaşandığı bu dönemde bireyler sorgulayıcı ve kaygılıdır. Ergenlik bireyin kendi sınırlarını keşfettiği, farklı bakış açıları geliştirdiği bir olgunlaşma dönemidir.

Ergenlikteki aşamalar

Buluğ dönemi: Vücudunda yaşadığı değişimlerin en hızlı olduğu bu dönemde kızlar adet görmeye baslar. Göğüsleri büyür. Tüylenmeler başlar. Erkeklerde ses kalınlaşması olur. Ergenlerin ilgilerini kendi vücutlarına yönelttiği yoğun bir dönemdir.

Orta dönem: İlk dönem kadar hızlı olmasa da vücut değişimi devam eder, çevreye uyumu artar, aileden bağımsız olma çabasına girer, arkadaş grubu önem kazanır.

Son dönem: Bu dönemde fiziksel gelişim tamamlanır, ergen artık çevresi ve kendi içindeki çatışmaları minimum düzeye indirir. Duygu ve düşüncelerinde tutarlılık sağlar, kararlılığı artar.

Ergenliğin başlangıç zamanı iklim, ırk ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin ılıman iklime sahip yerlerde ergenliğe giriş dönemi daha erkendir. Refah seviyesi yüksek ailelerde ergenlik batı ülkelerindeki yaşıtlarına benzer şekilde geri olanlarda ise 1-1,5 yıl kadar daha geç yaşanabilmektedir. Yapılan araştırmalarda kız ve erkeklerde ergenlik döneminin başlama zamanı üzerinde %82 oranında genetik faktörler rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra ırk, şekerli içecek tüketimi, ilginç bir ayrıntı olarak evlat edinilme ergenliğe giriş yaşına etki eden diğer faktörlerdir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu