Gebelik

En Sağlıklı Doğum Şekli Nedir

Hamileliğin sonlarına doğru yaklaştıkça anne ve baba adaylarını en sağlıklı doğum şekli konusunda düşünceler kaplar. Aileler, hem anne adayları hem de bebekleri için en iyi ve sağlıklı olan doğum şeklini seçmek ister.

Doğum şekli konusunda genel olarak insanların büyük çoğunluğu yanlış bir düşünceye kapılmıştır. Çünkü genellikle insanlar normal doğumun ya da sezaryen doğumun olması gerektiğine, diğerinin de sağlıksız olduğu fikrine kapılır. Oysa her iki doğum şeklinin avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu nedenle de hamileler için en sağlıklı doğum şeklinin ne olacağına doktoru karar verir.

Normal Doğumun Avantajları

Normal doğum yöntemi ile bebekleri dünyaya getirmek tamamen doğal bir sürecin işlemesini olanaklı kılar. Bu nedenle de pek çok açıdan normal doğum anne adaylarına ve bebeklere avantaj sağlar.

Normal doğum yapan annenin kısa sürede toparlanarak hayatına devam edebilmesi normal doğumun avantajları arasında yer alır. Sezaryen doğumda olduğu gibi ameliyat bulunmaması ve doğumun doğal olarak işlemesi annenin ağrılarından daha kısa sürede kurtulmasına yardımcı olur.

Normal doğum esnasında rahim kasılmaya başlar. Bu kasılmayı sağlayan hormon ise oksitosin hormonudur. Bu hormon aynı zamanda sütün erken gelmesine de yardımcı olur. Bu nedenle de normal doğum yapan bir anne, bebeğini daha erken bir şekilde emzirmeye başlar.

 Sezaryen Doğumun Avantajları

Normal doğumun avantajları kadar sezaryen doğumunda anne ve bebek açısından pek çok avantajı bulunur. Sezaryen doğumun avantajları arasında ilk sırada bebeğin en az risk ile dünyaya gelmesidir. Bu nedenle de sorunsuz bir doğum yaşamak isteyen kadınlar öncelikle sezaryen doğumu tercih eder. Normal doğum sırasında oluşabilecek vajinal yırtıklar da sezaryen doğum ile karşılaşılan bir durum olmaktan çıkar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu