Yaşam

EN ETKILI 6 ANTIOKSIDAN

EN ETKILI 6 ANTIOKSIDAN

   Antioksidanlar vücudumuzda serbest halde bulunan radikalleri uzaklaştırmakla görevli moleküllerdir. Bir elektronunu kaybetmiş olan ve diğer hücrelerin bozunmasına sebebiyet verebilen bu radikaller vücudumuz için oldukça zararlıdır. Antioksidanlar vücudumuz tarafından üretilebileceği gibi besin yoluyla da alınabilir. Doğada çok miktarda antioksidan vardır. Peki en etkili antioksidanlar hangileridir ?

 

Beta-karoten: Vücutta depolandığında A vitaminine de dönüşen bu pigment kırmızımsı-turuncu renktedir. Çok güçlü bir antioksidandır ve birçok kanser türünü önlemesiyle ünlüdür. Havuç, ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde ve kayısı ile şeftalide bulunur.

 

Alfa tokoferol (E vitamini): E vitamini özellikle önemli bir antioksidandır. Buğday, mısır, darı, pirinç gibi tahıllarda çok bulunur. Bunların dışında ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamuk yağı gibi yağlarda, ceviz, badem ve yer fıstığı gibi kuruyemişlerde ve yeşil sebzelerde bulunur. Aynı zamanda, E vitamini pişirmeye de dayanıklıdır. Böylelikle ısıl işlem görünce kolay kolay bozulmaya uğramaz.

 

 

Askorbik asit (C Vitamini): Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgillerde, domateste, ıspanak ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde ve patateste bol miktarda bulunur. Fakat, C vitamini pişirirken çabuk okside olduğu için pişirince genellikle kullanılmaz hale geliyor. Bu sebeple eğer tüketilebiliyorsa çiğ tüketilmesi ve kesildikten kısa bir müddet sonra tüketilmesinde fayda var.

 

 

Flavonoid: Sarı ve beyaz renkte bulunan bu pigmentler, birçok sebze ve meyvede yüksek oranda bulunur. Diğer vitaminler oranla meyve ve sebzelerde daha yüksek oranda bulunduğu için meyve ve sebze ağırlıklı bir diyetle kolaylıkla tercih edilebilirler. Elma, çilek ve üzüm gibi meyveler ile çikolata ve çayda bol miktarda bulunur.

 

Koenzim q: Önemli bir antioksidan olan koenzim q, özellikle kanser ve belli nörolojik hastalıklara olan olumlu etkileriyle zaten uzun zamandır gündemde. Vücut tarafından üretilen bu antioksidan, dışarıdan besin yoluyla da alınabilir. Ciğer, kalp ve  böbrek gibi et ürünlerinde bolca bulunur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu