Gebelik

Emzirmenin Mucizevi Yönleri

Emzirmenin Mucizevi Yönleri
    Emzirme dışarıdan bakıldığında sadece bebeğin karnını doyurmak gibi gelir.
Anne doğumla birlikte vücudunda olan bazı değişikliklerin emzirme ile üstesinden gelecektir.
Emzirmek anneyle bebeği yakınlaştırır
  Anne bebeğini emzirirken bebeği ile göz göze gelmesinin bebeğin kişiliğinin güçlü olmasını sağladığı bilinmektedir.
 Anne bebeğini sık sık emzirerek anne sütünü artırabilir, ek gıdaya gerek kalmadan bebeğini kaliteli bir şekilde beslemeye devam eder.
Emzirmek hangi hastalıkların oluşmasını minimuma indirir
   Emzirme ile anne bebeğini beslerken kendisini de göğüs kanserinden büyük oranda korumuş olur, emzirmeyle meme dokusu değişkenlik gösterir, bu moleküler değişikliklerde vücut meme kanserine direnç sağlamış olur.
Yapılmış olan araştırmalar emzirmenin anneyi yumurtalık kanserine karşı koruduğu, osteoporoz riskini de en aza indirdiği belirtilmiştir.
  Emzirme ile beraber vücut oksitoin salgılamaktadır. Oksitoin kan dolaşımı  artırarak rahim kasılmalarını düzenler  bu da annenin kanamasının azalmasına neden olur.
  Annenin gebelikte ağır yiyecekler tüketmesinden kaynaklanan kiloları emzirme ile yok olur.
  Annenin vücudu bebeği için günde 4 su bardağı kadar süt üretmektedir, dolayısıyla sütün kaliteli ve bol olması için ekstradan 750 kaloriye gerek vardır, bunun birazı annenin yediğinden içtiğinden tedarik edilir. % 20 kadarı da gebelik esnasında birikmiş yağlar kullanılarak karşılanır. Bu durumda anne diyet yapmadan fazlalıklardan kurtulmuş olur.
  Doğum sonrası ilk cinsel ilişki için annenin 40 gün kadar beklemesi gerekir, çünkü doğum sonrasındaki kanama altı haftaya kadar uzayabilir.
  Annede cinselliğin başlaması ile gebe kalmamak için korunma telaşı başlar, oysa ki düzenli emzirme, annenin beslenmesi, ve bebeğin anneyi emme sıklığına bağlı olarak emzirme anneyi hamile kalmaktan koruyabilir.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu