Sağlık

Doğal Tedavi İle Yağ Bezeleri Yok Edilebilir Mi?

Doğal Tedavi İle Yağ Bezeleri Yok Edilebilir Mi?

Her insanda görülen yağ bezeleri derimizin altında bulunan yağ hücrelerinin gelişimi ile oluşur. Bundan dolayı cillte şişlik meydana gelir. Ellediğinizde sert bir kitle hissedersiniz. Bu kitlere yağ kisti de denmektedir. Yağ bezeleri genellikle sorun çıkarmayan ve iyi huylu kistik yapılardır. Tıpta “lipom” adı verilen bu kistler çok ciddi bir sorun ve ya görüntü rahatsızlığı vermiyorsa müdahaleye gerek görülmez. Özellikle boyun, omuz, kulak çevresi, koltuk altı ve sırt bölgelerinde görülen yağ bezeleri halk arasında ki yanlış olan yaygın kanıya göre kilo ile orantılı değildir. Bu kişinin DNA’sında ki bir bozukluktan oluştuğu tahmin edilen bir rahatsızlıktır.

Yağ Bezeleri İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genel yapıları itibari ile hiçbir zarar teşkil etmeseler de bazen şiddetli ağrı ve ya görüntü bozukluklarına neden oldukları için cerrahi müdahaleye tabi olabilmektedirler. Doktora gitmek için yağ bezesinin gerçekten sizi rahatsız eden bir görüntüsü varsa, göz, yüz, boyun gibi görselliği etkilediğinde, hızlı büyüdüğünde ve sinirlere aşırı baskı sonucu ağrılara ve ya hareketlerde kısıtlama yaptığı zaman başvurulur. Genellikle lokal anestezi yöntemi ile alınan küçük operasyonlardır. Yağ bezeleri genellikle yapıları itibari ile tamamen tedavi olmazlar, aynı bölgede tekrarlayabilirler.

Doğal Tedavi İle Yağ Bezeleri Yok Edilebilir Mi?

Yağ bezelerine bitkisel yollarla tedavi üretilebilir. Sıcak buhar uygulaması derinin incelmesine ve gözeneklerin açılmasına neden olduğundan, yağ bezesinin eriyip dağılmasına ya da dışarıya çıkmasına yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı ile yapacağınız hafif masaj şeklindeki uygulamayı sabah akşam tekrarlamak yağ bezesinin daha hızlı iyileşmesine ve enfeksiyon kapmamasına yardımcı olacaktır.

Aloe Vera yağı her gün bir kez uygulayarak bezenin küçülmesine ve daha hızlı tedavi olmasına olanak sağlarsınız. Hint yağı ile bir parça pamuğu 4-5 damla ıslatıp bezenin üzerine koyarak yarım saat beklerseniz, uygulamayı günde 2-3 defa yaparsanız hızlı bir küçülme gözlersiniz. Enfeksiyon kapan yağ bezelerine sirke tedavisi uygulayabilirsiniz. Bir beze dökeceğiniz 3-4 damla sirkeyi bezeye sarın, 3-4 gün bu uygulamayı yaptığınızda olumlu sonuç verecektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu