Diyet

Dash Diyeti Listesi Nasıl Yapılır ve Özellikleri Nelerdir?

Dash Diyeti Listesi Nasıl Yapılır ve Özellikleri Nelerdir? Dash diyeti günümüzde tercih edilen diyet çeşitleri arasındadır. Sizlerde dash diyeti nedir ve nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumalısınız.

Dash Diyeti Listesi Nasıl Yapılır ve Özellikleri Nelerdir? sorusu kendine uygun bir diyet arayışında olanların ve dash diyeti hakkında bilgi edinmek isteyenlerin yanıtını merak ettiği bir sorudur. Dash diyeti, tuz tüketiminin oldukça az olduğu ve ağırlıklı olarak sebze ve tüketilen bir diyet çeşididir. Bu diyet ile ödemlerden kurtulmak ve rahatlıkla kilo vermek mümkün. Peki, dash diyeti nasıl yapılır? Öncelikle bu diyetin amacı bağırsak hareketlerini arttırmaktır.

Dash diyetini diğer diyetlerden ayıran özelliklerin başında tuz tüketimi kısıtlaması vardır diyebiliriz. Bu diyette yemeklere tuz ilavesi yapılmamaktadır ve asla paketli gıdalar tüketilmemektedir. Önemli olan sağlık ve dengeli bir düzen oluşturmaktır.

Dash Diyeti Nasıl Yapılır?

Dash diyetini uygulayarak kilo vermek isteyenler “dash diyeti nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramaktadır. Dash diyetinde meyve sebze, protein ve tahılların tüketimine odaklanılmaktadır. Bu diyette az yağlı etler, az miktarda tatlı tüketimi yer almaktadır. Dash diyetinde günlük 2000 kalori alımı yapılması gerekmektedir. Bu kaloriler farklı besin gruplarından alınmaktadır. Her gün taze sebze meyve, yağsız et, tahıl ve süt ürünleri tüketilmesi zorunludur. Buradan da anlayacağınız gibi oldukça dengeli bir diyettir. Her gün olmasa da haftada birkaç defa şekerli ve yağlı yiyecek tüketimine izin vardır. Fakat bu diyeti uygularken tuzdan, hazır ve paketli gıdalardan kaçınmalısınız.

Dash Diyeti Örnek Listesi

Dash diyetinde amaç dengeli beslenmektir. Sizler de tükettiğiniz besinleri dengeleyerek bu diyeti sürdürebilirsiniz. Bir günlük dash diyeti listesi örneği ise şöyledir;

Sabah

3 yemek kaşığı yulaf, bir bardak az yağlı süt, bir adet ceviz ve elma ile hazırlanmış yulaf lapası

Ara Öğün

Yarım muz

Öğle

150 gram ızgara tavuk veya köfte

4 yemek kaşığı bulgur pilavı ya da tam buğday unlu makarna

Bol yeşillik salatası

Ara Öğün

1 adet orta boy armut

Akşam

Bir tabak sebze yemeği

Bir dilim tam buğday ekmeği

Bir küçük kâse yağsız, kaymaksız yoğurt

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu