Sağlık

Daha uzun yaşamak için 11 pratik bilgi

Sağlıklı ve uzun yaşamak pek çok kişinin hayal ettiği bir durumdur. Ancak bunun gerçeğe dönüşebilmesi için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Tıp dünyasında uzun ve kaliteli bir ömür için her geçen gün yeni bir araştırma ortaya çıkarılır. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalar üzerine bunun ilk yolu ev yemeği yemektir. Çünkü sağlıklı beslenmek uzun bir ömrün ilk koşulu olarak ifade edilir. Bu sayede insan ömrüne on yıl ilave edilebilir.

Uzun yaşamanın sırrı kahve yerine yeşil çay içmektir. Sağlıklı bir kalbe ve beyne sahip olunmasını sağlayan yeşil çay mineral ve antioksidan yönünden zengindir. Daha fazla balık ve daha az kırmızı et yemenin insan ömrüne ortalama iki buçuk yıl kattığı belirtilir. Deniz ürünlerinin içerisinde bulunan aminoasit Alzheimer riskini en aza indirir.

Uzun Yaşamın Sırları

Sosyal olmak insan ömrü üzerinde olumlu etki yaratır. Buna göre arkadaşlarla daha fazla geçirmenin insan ömrüne 3,7 yıl kattığı söylenir. Bu amaçla arkadaşlarla yeniş şeyler yapılabilir, festivallere gidilebilir ya da buna benzer aktiviteler yapılabilir. Sağlıklı bir ömür denilince akla gelen önemli bilgilerden biri de spordur. Bir haftada ortalama yüz elli dakikayı spor yapmak için ayırmak ömre dört yıl katabilir. Bunlara ek olarak evcil bir hayvana sahip olmanın da yaşam üzerinde olumlu etkisi bulunur. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre karşılıksız şekilde bir canlıya sevgi duymanın yaşama katkısı üç ile beş yıl arasında olur. Ayrıca gün içerisinde on ya da on beş dakika meditasyon yapmak, günde en az altı saat uyumak, yetmiş yaşından sonra çalışmayı bırakmamak ve mutlu bir evlilik yapmak da daha uzun yaşamak için 11 pratik bilgi arasında yer alır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu