Anne-Çocuk

Çocukların İzlediği Çizgi Film Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocukların İzlediği Çizgi Film Seçimi Nasıl Olmalıdır? Çocuklar çizgi film izlemekten oldukça keyif alır. Fakat hangi çizgi filmi izlediği çok önemlidir. Peki çocuğun hangi çizgi filmi izlemeli?

Çocukların İzlediği Çizgi Film Seçimi Nasıl Olmalıdır? Çocuğun hangi çizgi filmi izlemeli, çizgi film seçimi yaparken nelere özen gösterilmelidir? Çizgi film ileçocuklar sadece keyifli zaman geçirmez. Çizgi filmler, çocukların gelişimi açısından da belirleyicidir.

Ebeveynler bazen yorgunluktan bazen de vakitsizlikten dolayı çocuklara gereken zamanı ayıramaz ve çizgi film ile oyalanmasını isteyebilir. Fakat çocuğa herhangi bir çizgi film açıp, izlemesini sağlamak son derece yanlıştır.

Çocuklar Hangi Çizgi Filmi İzlemeli?

Çocukların izlediği çizgi film seçimi aslında ebeveynler tarafından belirlenmektedir. Çocukların hem beyin gelişimi hem hayal gücü gelişimi hem de psikolojisi açısından tercih edilen çizgi filmler doğru seçimler olmalıdır. Çizgi filmler tercih edilirken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

  • Şiddet içerikli olmaması,
  • Cinsel içerikli olmaması,
  • Eğitici ve öğretici,
  • Eğlendirici,
  • Doğaüstü olaylar içermeyen fakat hayal gücünün gelişimine katkı sağlayan,
  • Alay etme, cezalandırma gibi olumsuz davranışların bulunmadığı,
  • Ezber geliştirici olması,
  • Ve hayvanlar alemini tanıtan çizgi filmler olmasına özen gösterilmelidir.

Pedagoglara göre, 2 yaş öncesi çocukların çizgi film izlememesi gerektiği gibi, 2 yaşındaki çocukların en fazla yarım saat çizgi film izlemesi gerekmektedir. Bu süre yaş 1 yıl ilerledikçe izleme süresi 1 saat artabilir.

Çocukların İzlemesi Gereken Çizgi Filmler

Çocukların izlemesi gereken çizgi filmler ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Bazı eğitici ve öğretici çizgi filmler şu şekilde belirtilebilir:

1-Şirinler

Şirinlerin birbirleriyle olan iletişim ve ilişkileri çocuklar için çok güzel bir örnektir. Çocuklar şirinler ile arkadaşlık kavramını pekiştirip, problem çözme yeteneğini de geliştirebilirler.

2-Caillou

Caillou, sevecen ve dost canlısı bir çocuktur. Hayata olan pozitif bakışı ile çocuklar için izlenmesi gereken çizgi filmler listesinin başında gelmektedir.

3-Pepee

Bir Türk yapımı çizgi film olan Pepee, eğitici olmasının yanı sıra Türk gelenek ve göreneklerini öğretmektedir. Özellikle 3 yaş üzeri çocuklar için ideal bir seçimdir.

Bunların yanında Niloya, Maşa ile Koca Ayı, Winnie The Pooh ve Arı Maya’da çocuklar için doğru çizgi film seçimlerinden bazılarıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu