Sağlık

Çocuklarda Obezite

Çocuklarda Obezite

 

 

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) önlemler alınmazsa 2010 yılının sonunda çocuk ve adölesanların 43 milyonun obez olacağını belirtiyor…

Dolayısıyla günümüzün halk sağlığı sorunlarında ilk sırayı obezite aldı…

 

Çocuklarda Obezite

 

Obezite (şişmanlık) vücuttaki yağ oranın aşırı artması sonucu boya göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkmasıdır ve yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları- kanda trigliserit ve kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı(diyabet), solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, hormon problemleri, kas-iskelet problemleri, cilt problemleri ve guatr hastalığı gibi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca; araştırmalar obez çocuklarda dış görünüş açısından arkadaşları tarafından daha zor kabul edildiğini ve aileleriyle daha çok tartıştıklarını, sosyal aktivitelerle ilgilenmemekte veya arkadaş edinmekten korkmakta olduklarını dolayısıyla psikolojik olarak kötü etkilendiklerini göstermektedir.

Obezitenin Nedenleri ?

Obezitenin Nedenleri ?
  • Düzensiz ve dengesiz beslenme-fast food ağırlıklı,
  • Annenin hamilelik döneminde yaşadığı sorunlar
  • 0-1 yaş dönemindeki beslenme

Psikolojik– Aile arasındaki olumsuz ilişki, okul yaşamındaki başarısızlık, arkadaş edinmede sıkıntı çekilmesi çocuğun ruhsal yapısını olumsuz etkileyebileceği ve bunun sonucunda aşırı yeme davranışının gözlenmesi.
Genetik faktörler- araştırmalar en çok risk taşıyan çocukları anne-babası obez olanlar olarak belirtmekte.
Yaşam tarzı; Ailesel alışkanlıklar, Çocuklarda özellikle fiziksel aktivite yetersizliği – evde uzun süre televizyon izlenmesi ve bilgisayar oynanması obez olmayı arttırmaktadır.

Obezitenin Tedavisi !

Çocukların büyüme ve gelişim süreci devam ettiği için çocuklar için zayıflama diyetleri önermiyoruz.

Onları sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik davranış değişikliğine ve uygun bir egzersiz programına yönlendirerek kilo kaybetmesini sağlamaktayız. Bu yöntemle tedavi süresince çocuklar kilo yüzünden stres altında kalmadan sağlıklı diğer akranları gibi normal büyüme ve gelişme sürecini yakalayabilmektedirler. Ayrıca; obezitenin önlenmesi ve tedavi edilme sürecinde ebeveynlerin tutumu da çok önemlidir. Çünkü böyle bir durumda çocuklar kendilerini dışlanmış hissederler, bu yüzden çocukta sorunun sadece kendi için kötü bir problem olmadığını anlamasına; ailenin kendisi için çaba harcadığını düşünmesini sağlamaya ve onu cesaretlendirmeye çalışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu