Sağlık

Çocuklarda Dil Gelişimi Nasıl Desteklenmeli

Çocuklarda dil gelişimi nasıl desteklenmeli? Yaratıcılık ve öğrenme açısından son derece önemli olan çocuklarda dil gelişiminin desteklenmesi için yoğun çaba sarf edilmelidir.

Çocuklarda dil gelişiminin desteklenmesi için küçük yaştan itibaren anne babalara düşen önemli görevler vardır. Bunun için anne ve babanın çocuğu ile sağlıklı bir iletişim ortamı sağlaması gerekir. Çocukların ilk anlam taşıyan konuşmaları anne, baba gibi tek kelimelerle olur. On sekizinci aydan itibaren çocuklar iki sözcüklü kelimeler kullanmaya başlarlar. Bu dönem telgraf konuşması olarak isimlendirilir. İki ile üç yaş arasındaki dönemde ise üç ya da dört kelimeli ifadelere geçilir. Özellikle üç yaştan sonra sosyalleşme ile ilişkili olarak çocuğun kelime hazinesinin giderek genişlemesi gerekir. Bu sayede çocuk duygu ve düşüncelerini ifade edebilecek hale gelir. Beş yaşından itibaren ise çocuğun kullandığı dil anadil seviyesine ulaşacaktır. Bu dönemde 2000 kelime kullanılır. 8 yaşına geldiğinde ise kelime sayısı 3000e çıkacaktır.

Çocuklarda Dil Gelişimini Desteklemek İçin Öneriler

Çocuklarda dil gelişimi için deneyimlerin arttırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Bu amaçla çocuklar mümkün olduğunca farklı ortamlara sokulmalı, yeni ifadeler ona anlatılmalıdır. Görülen tüm yerler için basit bir dil ile ifade tercih edilmelidir.

Çocukların dillerini aktif şekilde kullanabilmeleri için anlayabilmeleri gerekir. Bu nedenle çevresindeki kişilerin onlarla bol bol konuşması önemlidir. Dilini anlayabilmesi için kelimeleri tekrar tekrar duyması işe yarar.

Gün içerisinde yüksek sesle okuma yapmak çocuğun kelime hazinesine olumlu etki yapacaktır. Çocuğa resimli kitapları okumak ve orada bulunan resimlere dair basit sorular sormak dinlediğini anlayıp anlamadığını da kontrol edebilmeyi sağlar.

Çocuklarda Dil Gelişimi

İki yaşından itibaren daha da önemli hale gelen çocuklarda dil gelişimi süreci bazı önerilere uymakla daha verimli hale gelir. Bu süreçte çocuk bir kelime kullandığında onu ödüllendirmek işe yarayacaktır. Ancak bu ödüllerin aşırı sevinç gösterisi şeklinde olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuğa sık sık sorular sormak kendini ifade edebilmesi ve sağlıklı cümleler kurabilmesi açısından önemlidir. Örneğin bir nesne istediğinde onu hemen vermeyip neyi istediğini tekrar sormak gelişimini destekleyecektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu