Yaşam

Çocuklara Sebze Sevdirmenin İpuçları

 

Sebze yemek hem çocukların hem de yetişkinlerin vücut sağlığı bakımından son derece önemlidir. Bu nedenle özellikle çocuklara sebze yemekleri sevdirilmelidir.

Genel olarak çocuklar sebze yemeklerine karşı pek sıcak bakmazlar. Buna engel olabilmek için çocuklara sebze sevdirmenin ipuçları hakkında bilgi sahibi olmak önerilir. Bunun için öncelikle sebze yemeklerinin görseline önem verilmelidir. Eğer yemeğe çocuğun ilgisini çekecek denseler verilirse bu durumda çocuk o yemeği oyun gibi görerek yiyebilir. Yemeğin üzerine çeşitli sebzeler kullanarak gülen yüz ya da buna benzer görüntüler yapmak işe yarayacaktır. Böylece yemek çocuk için daha cazip hale gelecektir.

Çocuklara sebze sevdirmek için onlarla konuşmak ve sebzenin önemini anlatmak da etkili olabilir. Onun sağlığının ne kadar önemli olduğu, sebze yediğinde sağlıklı bir şekilde büyüyeceği ve buna benzer detaylar çocuklarla paylaşılabilir.

Çocuklara Sebzeyi Sevdirmek İçin Öneriler

Çocuklara sebze yedirmek için tabağı sevdiği parçalarla birleştirilebilir. Örneğin çocuk patates kızartmasını çok seviyorsa bu durumda sebzesinin yanına birkaç tane kızartma ilave edilebilir. Bunun yanı sıra renkli tabaklar her zaman çocuğun ilgisini çekecektir. Böylece evde sağlıklı yiyecekler ve içecekler tüketmesi sağlanabilir. Pek çok çocuk yemek yerken oyun oynamaktan hoşlanır. Bu nedenle sebze yemekleri yenileceği zaman çocuklarla oyun oynanabilir. Yemeğin hazırlık evresinde de çocuktan yardım almak, sebzeleri tanımasını sağlamak çocukta o yemeği yeme isteği uyandıracaktır. Genel olarak çocuklar yemek gördüğünde burun kıvırır ve onu yemek istemez. Başta sebze yemekleri olmak üzere her türlü yemeği yemesi için küçük de olsa denemeler yapılmalıdır. Böylece çocuk yemeğin lezzetini beğenip devam edebilir. Bazen gerekli durumlarda çocukları kandırmak da işe yarayabilir. Yani ıspanakla hazırlanan yeşil kek çocuğa fıstıklı kek adıyla sunulabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu