Yaşam

Cilt Bakımı İçin Püf Noktalar

Gün içerisinde vücudun en çok rüzgar, güneş gibi dış faktörlere maruz kalan cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır.

Etkili ve sağlıklı bir cilt bakımı için olmazsa olmaz huşular bilinmeli ve ona göre hareket etmek gerekir. İyi bir cilt bakımı uygulayabilmek için öncelikle cilt tipinizi bilmek gerekir. Cilt ipine uygun bir bakım uygulanması çok daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olma açısından en önemli konuların başında gelir. Kaliteli bir cilt bakımı için cildinize en uygun cilt bakım ürünlerini tavsiye edilen sıklıklarda ve düzen ile kullanmak gerekir. Genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yapılacak bakım işlemleri daha iyi sonuç vermektedir.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı konusunda öncelikle en önemli konunun, cildi temiz tutmak olduğunu unutmamak gerekir. Cilt tipine uygun ürünler ile cilt günde sabah ve akşam olmak üzere iki kere temizlenmelidir. Ürünleri kullanıp işlemler bittikten sonra cildinizi mutlaka ne soğuk ne sıcak bir su ile yıkayarak temizlemelisiniz. Cilt tipinize nasıl olursa olsun, mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem kullanılmalıdır.

Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilt için güneş ışınlarında fazla kalmamak, ona göre kremler kullanmak, düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeni özellikle yeteri kadar su ve sıvı tüketmek, cildin yatmadan önce temizlenmesi ve yeteri kadar uyku olmazsa olmazlar arasındadır.

Güneş ışınları özellikle yaz aylarında kısa sürede bile cilde ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple güneş ışığında kalacağınız zamanlarda mutlaka cildinize ve sıcağa uygun bir güneş kremi kullanmak gerekir. Güneş ışınları ciltte lekelere, kırışmaya ve aşırı gerginliğe yol açabilir.

Akşam yatmadan önce ne kadar yorgun ve uykusuz olursanız olun, yüzünüzdeki makyajı mutlaka çıkarmalısınız. Cildinize uygun makyaj temizleyici ürünler ile makyajınızı temizleyerek yatağa gitmek gerekir. Böylece gözeneklerin tıkanmasının önüne geçilir.

Cilt bakımı konusunda en önemli konulardan bir tanesi de düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Tüketilen yağ, tuz ve şeker miktarını azaltmak, bol sebze ve meyve tüketimi cildinizin daha parlak ve canlı olmasını sağlar. Ayrıca bol bol su tüketmek cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt kalıtsal ve genetik özellikler ile yağlı bir yapıya sahip olabileceği gibi, dış etkenlerde cildin yağlanmasına neden olabilir. İlaç kullanımı, aşırı stres, menopoz gibi durumlarda cildin yağlanmasına sebebiyet vermektedir. Yağlı ciltler için uygulanması gereken ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Cildinize günde iki defa bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Yağlı çitlerin bakımı için mutlaka yağ seviyesini azaltan ve PH değerini düzenleyen ürünler tercih edilmeli ve kullanılmalıdır. Yağlı cilde sahip kişiler gliserin, panthenol içeren ürünleri tercih ederek, yağlı ciltler için en faydalı bakımını sağlamış olursunuz.

Kullanacağınız nemlendirici ürünlerini su bazlı olanlar arasından seçerseniz, cildin daha fazla parlamasının önüne geçersiniz. Yağlı cilde sahip kişilerin daha çok ve sık su tüketmesi gerekir. Günde en az 2 litre su tüketmek, cildinizin yağ oranının azalmasına yardımcı olacaktır.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cildin kurumasına, cildin en üstünde yer alan epidermisin susuz kalması neden olur. Ciltte meydana gelen kuruluk, sebum seviyesinin düşük olması ile beraber cilt doğal nemini koruyamaz ve cilt giderek daha fazla kurur. Kuru cilt bakımı için mutlaka Hindistan yağı, zeytinyağı gibi nemlendirici özelliği olan yağlar kullanılmalıdır. Ph değeri yüksek yumuşak sabunlar kullanılmalıdır. Omega 3 ve E vitamini ağırlıklı beslenmek çok önemlidir ve mutlaka bol su tüketilmelidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu