Sağlık

Çay İçmek Kalbe İyi Geliyor

 

Soda alışkanlığınızı kıracak veya kahvaltı ile birlikte daha az su içmek için bir yol arıyorsanız, muhtemelen düşündüğünüz bir seçenek çaydır. Özellikle de kalbiniz için yeşil çaylar çok yararlı olduğunu biliriz. Harika tadına ek olarak, iltihaplanmaya karşı savaşan antioksidanlar da var, bu da hayal edebileceğiniz her yoldan sağlıklı yaşlanmaya yardımcı oluyor.

Yeşilçayın Önemi

Son derece yararlı ve kalbinize özgü olan yeşil çay, kan damarı duvarlarını rahatlatan ve dolaşımı geliştiren teobromini içerir. Daha da önemlisi, yeşil çay epigallocatechin 3-gallate (EGCG) gibi antioksidan flavonoidler açısından zengin olup vücudun serbest radikal hasarına ve arteriyel hastalığa karşı korunmasına yardımcı olur.

Çay İçmek

Sudan sonra, çay dünyanın en çok tüketilen içeceğidir. En saf haliyle, çay da pek çok sağlık yararına sahiptir, bunların en önemlisi güçlü anti-inflamatuar özellikleri barındırmasıdır.

İltihaplanma kalp hastalığının kökenidir. Uzman hekimler hastalara kardiyovasküler riskini azaltmaları için ve kendilerini iyi hissetmeleri adına hep çay içmelerini önermektedir. Çay içmek genel de iyi gelmektedir.

Çayı şekersiz kullanmak çok önemlidir. Çaya şeker attığımız da çayın yararını da azaltmış ve etkisiz hale getirmiş olmaktasınız. Bu vücutta iltihap bile yaratabilir.

Çayınızı Sağlıklı ve Lezzetli Tutun

Çok fazla söz söylemeye gerek yok. Çayın sağlığa faydalarını en üst düzeye çıkarmak isterseniz, şekersiz yapın.

Ancak, kesinlikle biraz tatlılık katmanız gerekiyorsa, burada akıllı davranın ve doğal yöntemlere gidin. Öğütülmüş bazı çiğ veya kurutulmuş elmalar, hindistancevizi, kuru üzüm veya tarih eklemeyi deneyin. Tarçın, karanfil ya da hindistan cevizi gibi baharatlarda da iyi seçenekler vardır çünkü bunlar eser miktarda doğal şeker içerirler; artı onların lezzetli tatları çay için hoş bir tamamlayıcı olabilir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu