Burçlar

Burçlar Günlük Burç Yorumları

Çoğumuzun büyük bir merakla takip ettiği günlük burç yorumları 12 takım yıldızın ve güneşin bir sene boyunca yaptığı hareketlere göre ortaya çıkar.

Takımyıldızlar gökyüzünün bölündüğü 88 alanda yer alan çok sayıda yıldız grubudur. Benzedikleri şekillere göre örneğin Avcı –Orion veya Güney takımyıldızı gibi isimler alırlar.

En çok bilineni ise Ursa Major –  Büyük Ayı takım yıldızıdır. Bu gruptaki kuzey yıldızı hep kuzeyi gösterir ve çağlar boyu denizcilere rehberlik etmiştir. Ya da adını prenses Andromeda’dan alan bir başka yıldız grubu ile kanatlı At (Pegasus) takımyıldızlarının isimlerini de duymuşsunuzdur. Gece gökyüzüne baktığınız zaman yaklaşık 40 kadar yıldız kümesinin görüldüğü bilinmektedir.

Burçlar kuşağı olarak bilinen 12 takımyıldız ise bütün bu ışıltılı parlaklık içinde en çok ilgilenilen, adeta magazinsel hale gelmiş yıldız gruplarıdır. Bir kuşak veya çark halinde tasavvur edilen burçlar günlük burç yorumları için esas kaynaktır. Bu yorumlar çağlar boyu yapılır. Örneğin bugün İsrail’de Beit Alpha Sinagogunda bulunan mozaik işlemeli bir resim 6. yüzyıldan kalmadır ve burç kuşağını temsil eder.

Astroloji ve Astronomi Farklıdır

Bütün gökada astronomi biliminin konusudur, astroloji ise burçlar kuşağında yer alan yıldızların insanın hayatına olan etkileri ile ilgilenir. Zamanla bir çeşit bilicilik ve gelecekten haber verme misyonu yüklenmiştir. Ama sonuçta günlük hayatımızın popüler bir parçasıdır.

Her iki hususun da dikkatle ele alınması son derece önemlidir. Astroloji bazı amatörlere de ilgileneceği bir alan olurken astronomi bilimi ciddi bir sistemi ele almaktadır. Bu yüzden astronomi okuyan ve bu konuda eğitim alan kişilerin yorumları çok daha bilimsel ve farklı olacaktır.

Günlük hayatta tercih edilen birçok yıldız falı yorumu astrolojiden uzak bir biçimde sonuç içermektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu