Yaşam

Bulmaca Tarihi 

 

Bulmaca Tarihi 

Bulmaca; büyük küçük herkesin çözmekten zevk aldığı o oyun. Genel olarak herkes böyle minik şeyleri kimin bulduğunu, neden böyle birşey yapma gereği duyduğunu merak eder.  Bulmaca, yine ilk olarak günümzde olduğu gibi gazetelerde ortaya çıktı. Ve o ortaya çıkan oyun tüm dünyaya yayıldı, günümüze kadar ulaştı. Bulmaca bir oyundan çok, bir kültür niteliğini kazandı. Bulmacayı kim, niye buldu dersiniz?

 

Bulmacayı; Amerikalı gazeteci Arthur Wynne buldu. Amerikalı gazeteci Arthur Wynne gazetenin oyun köşesinden sorumluydu. Ve sorumluluğunu hakkı ile yerine getirebilmek için devamlı yeni oyunlar türetme çabasındaydı. Başarılı gazeteci nereden bilebilirdi ki, bir anımsama sonucu türettiği oyunun bir dünya kültürü hale geleceğini. O gün, anı kurtarmak için türettiği bir oyundu.

 

Arthur Wynne’ın bulmacayı bulma hikayesi ise tam olarak şöyle; oyunun adı sihirli kare. Büyükbabası ile 1800’lü yıllarda oynadığı bir oyun. Bu oyundan esinlenerek minik boş karelerin arasına, karalanmış siyah kareleri yerleştirmesi ve kısmen bir ızgara oluşturması ile bulmaca oluşmuş. Oyunun hedefi şu; boş karelere yazılması gereken 32 tanım var ve bu tanımları bulmak içinde 32 ipucu var. 21 Aralık 1913 yılında New York World gazetesinde yayımlanan bulmaca büyük rağbet görmüştü.

 

Gördüğü rağbetle ün yaratan oyun bulmaca; diğer gazetelerce de taklit edilmişti. Ve icadı yine gazete için olan bulmaca, günümüze kadar taklit edilerek ulaşmıştır. Zamanla birçok çeşidi çıkıp, geliştirilen bulmaca da sayılar, harfler kullanılmış. Hatta küçük çocuklar için, çocuk bulmacaları dahi hazırlanmıştı.

 

Günümüzde oyundan çok kültür haline dönüşen bulmaca gazetelerin olmazsa olmazı durumunda. Büyükbabasının sihirli kare oyununun dillere destan olabileceğini, birgün vazgecilmez gazete oyunu olacağını Arthur Wynne bilebilir miydi? Tıpkı, birçok buluş gibi bulmacada çok büyük beklentiler için yapılmamıştı. Ama büyük sonuçlar doğurdu. Belki Arthur Wynne evinde, kahvesini yudumlarken, ayaklarını uzatmış, izdivaya çekilmişken aklına büyükbabası düştü ve günümüzün en güzel ev eğlencesini yarattı. Arthur Wynne’a günümüzün en sade, en güzel ve en kültürlü oyununu bizlere sunduğu için ise teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu