Sağlık

Buğday Yağının Faydaları ve Kullanımı

Bitkisel yağlardan olan buğday yağı sağlık ve güzellik için sıklıkla kullanılır. Bu yağ B ve E vitamini açısından oldukça zengindir.

Saç İçin Faydaları

Saçın ne büyük ihtiyacı keratindir ve buğday yağında keratin bulunur. B ve E vitaminlerinin çok olması saçlar için mucizevi bir bakım sağlar. Saç dökülmelerini engeller, nem dengesini arttırır, saçları güçlendirir, yıpranma ve kırılmaları önler. Buğday yağının saça faydası pürüzsüz ve parlak görünen saçlarda da ortaya çıkar.

Cilt İçin Faydaları

Cildin en büyük ihtiyacı ise E vitaminidir. Buğday yağı E vitamini açısından oldukça zengindir. Hücreleri yenilir ve antioksidan özelliği ile canlanma sağlar. Hücreleri yenileme özelliği sayesinde cilt lekeleri, yara izleri, yanıklar, kırışıklıklar için kullanılır. Gözaltı morlukları, sivilce lekeleri, cilt kuruluğu, selülit gibi daha pek çok soruna da faydalıdır.

Buğday yağı başta saç ve cilt bakımı için gereklidir. Aynı zamanda içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde göz sağlığı, sindirim ve hafıza için de iyi gelir.

Nasıl Kullanılır?

Hangi amaçla buğday yağı kullandığınıza göre kullanım şekli değişiklik gösterecektir. Cilt bakımı için buğday yağı kullanacaksanız hasarlı olan ve iyileştirmek istediğiniz bölgeye bu yağı sürmelisiniz. Haftada en az bir kez kullanmak gereklidir. Etkisini kuvvetlendirmek için karışımlar hazırlayabilirsiniz. Mesela kırışıklıklar için kivi, bal, buğday yağı karışımı iyi gelir.

Saç bakımı için buğday yağı kullanımı da mümkündür. Güçlü ve sağlıklı saçlar için bu yağı saç diplerinize gelecek şekilde yedirmelisiniz. Eğer rutin bakımınızda kullanmak istiyorsanız şampuan ya da saç bakım kreminizin içine katarak kullanabilirsiniz. Haftalık bakım yapacaksanız yumurta, sarımsak gibi saçı besleyen diğer ürünlerle karışım yaparak uygulayabilirsiniz. Buğday yağının faydaları ve kullanımı herkes tarafından uygundur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu