Sağlık

BOYUNDAN GELEN BAŞ AĞRISI

Baş ağrısı

Baş ağrısı problemi, birçok insan için var olan ve kronik hale gelebilen, kaliteli yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Baş ağrısıproblemlerinin altında yatan sebep kişiden kişiye değişebilmektedir. Sürekli hale gelen baş ağrılarının kökenine inmek için düzenli bir doktor kontrolü gerekmektedir.

Baş ağrısının sebeplerine bakıldığında daha çok baş bölgesinde meydana gelen ve genelde kalıtımsal olan sebeplere dayanan problemler kendini gösterse de, bu ağrıların sebepleri boyun kaynaklı da olabilmektedir. Boyun bölgesinde meydana gelen eklem ve kas problemleri, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyunda kireçlenme gibi rahatsızlıklar şiddetli baş ağrılarına sebep olabilmektedir.

 

Boyun kaynaklı baş ağrılarının gerçek nedenini bulmak için beyin cerrahı, nöroloji ve fizik tedavi uzmanları sizlere yardımcı olacaktır. Yapılan çeşitli görüntüleme yöntemleriyle kökenine inilebilen bu ağrılar, düzenli bir tedaviyle birlikte ortadan kaldırılabilmektedir.

Boyun kaynaklı baş ağrısının tedavisi

Boyundan gelen baş ağrıları, genel itibari ile ense kökünden başlayarak, bazen baş bölgesinin bir tarafına bazen de tüm bölgeye doğru yayılım göstermektedir. Bu ağrılar daha çok zonklama şeklinde olmaktadır. Boyun kaynaklı baş ağrılarının etkileri herkeste aynı olmayabilir. Bu nedenle doğru teşhis için uygun bir hekim kontrolü altında tedavi şarttır.

Boyun kaynaklı baş ağrısı daha çok fizik tedavi ve iyileştirme müdahalesi gerektirmektedir. Bu yöntem ilaç tedavisine oranla daha iyi sonuç verebilmekle birlikte, kişiyi zorlayıcı ağrılarda ağrı kesici takviyeleri de günlük hayatı idame ettirebilmek adına uygulanabilmektedir

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu