Sağlık

Botulizm Nedir? Botulizm Belirtileri Nelerdir?

Botulizm nedir? Botulizm belirtileri nelerdir? Gıda kaynaklı ciddi bir hastalıktır. Derhal ve yeterince tedavi edilmezse yüksek bir ölüm oranına sahiptir.

Botulizm nedir? Botulizm belirtileri nelerdir? Botulizm ölümcül, zehirli bir hastalıktır. “Clostridium botulinum” bakterisinin ürettiği “Botulin” adlı zehiri içeren ve felce neden olan gıdaları tüketen kişilerde gelişen zehirlenme tablosuna “Botulizm” denir. Bu zehirlenmenin ölüm oranı yüksektir. Clostridium botulinum oksijensiz, havasız bir ortamda yaşayabilir. Spor benzeri bir basilin ısıya duyarlı toksininin neden olduğu nöroparalitik sinir hasarına bağlı olarak gelişen felçli bir hastalıktır.

Botulizm Nedir?

Botulizm, sinir sistemine saldıran Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen toksik bir toksinin neden olduğu, nadir görülen ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Bebek botulizmi, bakteriler bağırsaklarda geliştiğinde ve toksini serbest bıraktığında meydana gelir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülmeyen bu tip botulizmin en yaygın kaynağı toprak yemek ve bal yemektir. Yara botulizmi nadirdir, ancak yarayı enfekte eden bakteriler toksin ürettiğinde ortaya çıkar.

Hastalığa neden olan Clostridium botulinum bakterileri toprakta, bazı hayvanların dışkısında ve meyve ve bitkilerin kontamine yüzeylerinde bulunur.

Semptomları Neler?

Gıda kaynaklı botulizm (aslında gıda kaynaklı zehirlenme), bakteriler tarafından üretilen toksinler içeren gıdaların tüketilmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Kuluçka süresi 4 saat ile 8 gün arasında değişse de gıda kaynaklı botulizmin ilk belirtileri toksik gıdanın tüketilmesinden 18-36 saat sonra ortaya çıkar.

Zehirlenmenin erken belirtileri belirgin zayıflık, halsizlik ve baş dönmesidir.

Bulanık görme ve çift görme, ağız kuruluğu, konuşma ve yutma güçlüğü, kalp hızında azalma, düşük tansiyon, nefes almada zorluk, diğer kaslarda güçsüzlük, ağrılı şişlik, beklenmeyen cilt rengi değişiklikleri, terleme bozuklukları, karın ağrısı, bulantı, kusma ve kabızlıktır. genel belirtiler arasındadır. Tedavi edilmediği takdirde yüksek ölüm oranına sahiptir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Botulismus tanısı büyük ölçüde hastanın öyküsüne, klinik ve epidemiyolojik özelliklerine ve ayırıcı tanı ile diğer olası durumların dışlanmasına dayanır.

Hastalığı akla getiren bazı ilgili (anahtar) klinik bulgular bulanık görme, çift görme, güçsüzlük ve simetrik felçtir. Rutin laboratuvar testlerinin tanıdaki rolü sınırlıdır.

Tanı, serum, dışkı, kusmuk, mide içeriği veya hastanın yediği yiyeceklerde botulinum toksini saptanması veya dışkı veya yara kültürlerinden C. botulinumun izole edilmesiyle konur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu