Yaşam

Boş Zamanlar Nasıl değerlendirilmelidir?

 

Boş Zamanlar Nasıl değerlendirilmelidir?

İnsanların iş, okul gibi yoğun tempolardan kalan vakitleri boş zaman olarak tanımlanır. Genellikle insanların çoğu bu vakitlerini planlayamazlar. Bunun sonunda da  vücutları, beyinleri gerekli dinlenmeyi gerçekleştiremez. Bu da insanlara yoğun tempolu dönemlerinde ciddi derecede sıkıcılık, isteksizlik hatta baş ağrısına kadar yol açar. Peki bu boş zamanlar dinlendirici olarak nasıl değerlendirilmelidir, neler yapılmalıdır?

1-) Spor: Sporun her türlüsü insanı rahatlatır. Bunların en başında futbol, basketbol, yüzme, tenis, doğa yürüyüşü gibi. Spor vücudun dinç kalmasını sağlar. Formda kalmasında ki en önemli etkenlerin başında gelir. Spor yapan insanlarla yapmayan insanlar arasında fiziksel yönden büyük farklar vardır.

2-) Kitap okumak, müzik dinlemek, Sinemaya gitmek: Son zamanlarda internetinde etkisiyle kitap okuma alışkanlığı azalmaktadır. Oysa kitabı sayfalarını çevirerek okumak farklıdır. Hissederek yaşayarak okunmalıdır. Sinemaya en sevdiğiniz arkadaşlarınız akrabalarınız mile beraber giderek daha çok sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmiş olursunuz.

3-) Balık tutmak: Balık tutmak bazı insanların favorisi olan farklı bir sosyal olaydır. Saatlerce bekleyip hiç üşümeden orda zaman geçiren insanlar vardır. Ara ara denemekte farklı bir aktivite yapmış olursunuz.

4-) Farklı sanat dalları: günümüzde sanatla alakalı çok farklı dallar vardır. El sanatlarından tutunda iğne oyası, ahşap işleme, ebru, resim yapma gibi çok farklı dallar vardır. Bunlar zaman geçirmenin yanında ciddi maddi gelirde elde edilebilecek sanatlardır.

Boş zaman yoktur. Boşa geçen zaman vardır. O yüzden zamanlar iyi planlanmalı giden zamanın geri gelmeyeceği bilinmelidir. Hayatta başarılı insanların bir çoğu zamanlarını planlayarak yaşayan insanlardır. Plansız insanlar rüzgarda denizde rotası olmayan gemi gibidirler. nereye gideceklerine onlar değil başkaları karar verir. Onlar sadece doğruda olsa yanlışta olsa o karara uymak ve o kararı uygulamak zorunda kalırlar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu