Sağlık

BİR ÇOCUK HASTALIĞI: KABAKULAK

KABAKULAK

 

KABAKULAK HASTALIĞININ TANIMI: Kabakulak tükrük bezinde enfeksiyon oluşması ve onun bu bölgede büyümesiyle oluşmasına denir. Kulağın alt tarafında şişlik oluşturduğu içinde hastalığa kabakulak adı verilmiştir. Kabakulak sıklıkla kış ve bahar aylarında görülür. Çoğunlukla çocuklarda görülen bir hastalık olmakla birlikte yetişkinlerde de görülür.

KABAKULAK HASTALIĞININ NEDENLERİ: Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta olan kişinin öksürmesi, hapşurması esnasında etrafa şaçılan virüsler havada aşılı kalırlar. Bu ortamda nefes alan kişi solunum yoluyla bu virüsü vücutlarına alırlar. Hastalık virüsün vücuda girişinden 3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Hastalığı geçiren bir kişi hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olur ve bir daha kabakulak olmaz.

KABAKULAK HASTALIĞININ BELİRTİLER: Öncelikle çenenin altında şişlik oluşur. İlk olarak bir tarafta şişlik olur daha sonra diğer tarafta şişer. Boğazda, ağız açıp kaparken ağrılar oluşur. Hastada hafif ateş gözlenmekle birlikte halsizlik gözlenir. Hastada iştah kaybı olur ve kusma şikâyeti görülür.

KABAKULAĞIN YOL AÇABİLECEĞİ HASTALIKLAR: Kabakulak kan yoluyla diğer organlara da sıçrarsa bu bölgelerde iltihaplanmaya da neden olabileceği için beyin zarına geldiğinde menenjite neden olabilir. Fakat sadece beyinde iltihaplanmaya neden olmaz. Diğer organlarda da iltihaplanmaya sebebiyet verebilir. En önemliside yumurtalıklarda iltihaplanmaya sebep olursa kısırlığa yol açabilir.

KABAKULAK HASTALIĞININ TEDAVİSİ: Kabakulak hastalığınde antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Sebebide hastalığa virüslerin neden olmasıdır. Hastalığın seyrettiği bireylere bol sıvı takviyesi yapılmalıdır. Ağrı ve ateş durumu gözlenirse ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Kabakulak hastalığı geçiren bireyler istirahat etmeliler. Kabakulak hastalığının belli bir ilacı yoktur, hastalık evde dinlenerek tedavi edilebilir.

KABAKULAK HASTALIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMİ: Kabakulak hastalığında aşı koruyucudur. Uygulanacak olan mmr aşısı sayesinde hastalıktan korunulabilir. Aşının tespit edilen herhangi bir hayati tehlike arz edecek durumu yoktur. Aşı 1 1.5 yaş aralığındave 4 4.5 yaşlarında iki kere uygulanır. Aşı hastalıktan %95 oranında korur. Aşı hamile bayanlara asla uygulanmamalıdır. Hatta aşı olduktan sonra ilk 3 ay içerisinde gebe kalmakta fetüs açısından sakıncalı durumlara sebebiyet verebilir. Hastalığı geçiren kişilerde hastalık bir daha görülmez. Aşılama sayesinde günümüzde kabakulak hastalığının görülme oranın oldukça azalmış bulunmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu