Sağlık

Bilinenin Aksine Çabuk Acıktıran Besinler

Beslenmenin amacı vücut için gerekli besinleri almak ve açlığımızı gidermektir. Ama yapılan araştırmalar neticesinde bazı besinleri tükettiğimizde tokluk hissi sağlaması yerine tam tersi olarak insanın acıkmasını sağlamaktadır.

Bundan dolayı bu besinlerin neler olduğuna dikkat etmeli ve bu besinleri çok fazla tüketmemeye çalışılmalıdır. Çünkü bu besinler insanların daha fazla yemek yemesine sebep olacağı için beraberinde fazla kilo ve sağlık sorunlarını da getirmektedir. Bundan dolayı bu besinleri tüketirken oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu besinlerin neler olduğunu bilmek bu konuda kilere oldukça yardımcı olmaktadır. Tokluk hissi sağlamayan besinler gizli bir tehdit oluşturmaktadır.

Yenildiğinde Açlık Hissi Uyandıran Besinler

  • Buğday ekmeği tüketildiğinde kan şekeri dengesinde bozulmalar olduğu için çok fazla açlık hissi uyandırmaktadır.
  • Yumurtanın beyaz kısmı yendiğinde daha çok açlık hisse uyandırmaktadır.
  • Peynirin bünyesinde bulunan kazein bağımlılık etkisi yaratmaktadır. Yani peynir yiyen bir kişi doysa bile daha çok peynir yeme isteği duymaktadır.
  • Hazır yoğurtlar insanda tokluk hissi uyandırmamaktadır. Onun yerine evlerde kendiniz yaptığınız süzme yoğurtları tercih etmek gerekmektedir.
  • Meyve suları şeker içeriği açısından oldukça zengin ürünlerdir. Bu zengin şeker kan basıncının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu durumda sizde açlık hissi uyandıracaktır.
  • Basit karbonhidratlar vücutta çabuk ayrıştırıldığı için kısa süre sonra vücutta tekrar açlık hissi uyandırmaktadır. Suşi içerisinde kullanılan pirinç bu duruma en güzel örneklerden bir tanesidir.
  • Şeker bulunan kahvaltılık gevrekler her ne kadar güzel görünse de tokluk hissi yaratmazlar. Bunu yerine doğal ürünlerin kurutulmasından hazırladığınız kendi kahvaltılık karışımlarınız tüketmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Tuzlu kraker tarzı yoğun tuz içeren besinler insanların çok daha çabuk susamasına sebep olmaktadır. Vücut çoğu zaman açlık ve susuzluğu aynı hissettiğinden dolayı ihtiyacınız olmasa bile açlık hissettiğinizi sanırsınız. Yenildiğinde açlık hissi uyandıran besinler bu şekildedir.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu