Yaşam

Bıçakların Keskin Kalması İçin Yapılması Gerekenler

Bıçakların Keskin Kalması İçin Yapılması Gerekenler

Mutfağın en vazgeçilme unsuru olan bıçakların keskin kalması için yapılması gerekenlere dikkat ederek bıçaklarınızın ilk günkü gibi keskin kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bıçakların keskin kalması için öncelikle bıçaklarınızı sınıflarına ayırmanız gerekir. Burada sınıflandırmadan kastımız kullanacağınız gıdaya göre bıçaklarınızı seçmenizdir.

 

Et kesmek için et kesme bıçağını, ekmek kesmek için ise keskin kısmı tırtırlı dişli bir ekmek bıçağı tercih etmeniz gerekir. Ayrıca sebze ve meyve doğrama işleminiz için de et kesme bıçağından biraz küçük bir bıçak tercih etmeniz gerekir.

 

Ekmek bıçağı ile bir eti kesmeniz kolay olmayacaktır. Zorladığınız bıçak eti kesse bile zarar görecek ve körelecektir. Bu nedenle bıçaklarınızın keskin kalması için öncelikle bu sınıflandırmaya dikkat etmeniz gerekir.

 

Bıçağın körelmemesi için bir diğer önemli hususta zemindir. Kesim yapılan zemin çok sert yüzeyde olmamalıdır. Tezgah üstü mermer veya cam gibi zeminlerde doğrama işlemi yapılmaması gerekir. Bunun içi de kesim levhalarından yararlanmanız önerilir.

 

Son olarak belirtmek gerekirse donmuş gıdalarda bıçakları kullanmamak önerilir. Donmuş gıdaların kristalize yapısı bıçağın körelmesine sebebiyet verebilmektedir.

 

Ayrıca bıçağın bulaşık makinesinde yıkanmaması da gerekmektedir. Makinenin çalışma sistemi bıçağın kesici kısmına büyük zarar vermektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu