Sağlık

Beslenme ve Zeka Arasındaki İlişki 

Beslenme ve zeka arasındaki ilişki doğrudan ve dolaylı şekilde kendini gösterebilir. Beslenme düzeniniz kötüyse gelişim döneminde zeka geriliği yaşanabilir.

Beslenme ve zeka arasındaki ilişki  insanlar ve canlılardaki hayatı etkileyen bir özelliktedir. Vücudun aldığı besinler sinir sistemini ve çıkarımlar yapan beyin bölgesini etkiler.  Zeka geriliğinin nedeni beslenme olabileceği gibi tersi durumlar da görülebilir.

Beslenme Nedir Kısaca Tanımı | Besin ve Beslenme Nedir?

Hayatın devam edebilmesi için beslenme nedir tanımını yapmanız gerekmektedir. Enerjinizin devamı, hayatta kalabilmek gibi ihtiyaçlarla dışarıdan yiyecek içecek alınabilir. Bu besinlerin her biri besin olmayabilir. Her vücuda giren katı sıvı maddeler besin anlamına gelmez. Beslenme amacıyla vücuda alınan yiyeceklerin her biri besin anlamına da gelmemektedir. Amacından sapmış durumdaki gıda alımlarında beslenmeden bahsedilememektedir.

Besin Nedir? Her Yiyecek İçecek Besin midir?

İçerisinde yer alan faydalı vitamin minerallerle insan vücuduna katkıları olan yiyecek içeceklere besin denir.  Temel amaç, enerji ve vücut devamını sağlamak, sağlıklı olan yapıyı daha da çoğaltmaktır.

1.Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme demek içeriğindeki vitamin minerallerin çok sayıda olduğu avantajlı katkısı olan gıdaları düzenli olarak almaktır. Genel olarak beslenme düzeninde sağlıklı bir durumu benimsemelisiniz.  Sağlıklı beslenmenin önemi, hayatın her döneminde ihtiyaç olan durumlardır. Hasta olsanız da olmasanız da sağlıklı beslenme genel alışkanlık haline getirilmelidir. İnsan doğasında temelde gereken de budur.

2.Dengeli Beslenme | Kaliteli Beslenme Nedir?

Vücudun ihtiyacı olan besinleri yeteri kadar alması,  dengeli beslenme nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme birbirini tamamlayan özelliktedir. Kaliteli beslenme ile de aynı şekilde tanımlanabilir. Besin değeri olan ve pişirme teknikleri yanlış olan besinlerden de yeteri kadar vitamin alırsınız. Fakat kaliteli beslenmemiş olursunuz.

3.Sağlıklı Beslenme ve Kanser Açısından Etkiler

Bağışıklık sisteminizin çökmemesi, kanser çözümü ve korona virüs gibi salgınlardan etkilenmemek adına sağlıklı beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenmek vücudunuzun genelde hastalıklara karşı çok daha hızlı toparlanmasını sağlar. Kolay yoldan direnç oluşturabilmek ve daha uzun bir ömür için katkı sağlamak adına sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu