Anne-Çocuk

Bebeklerde Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde emzirme sıklığı nasıl olmalı? Doğru emzirme nasıl olmalı? Anne sütü faydaları nelerdir?

Bebeklerde emzirme sıklığı nasıl olmalı?, doğum sonrası bebekler aktif, uyanık ve emmeye hazırdır. Bebeğin doğumdan sonra en kısa sürede 30 dakika – 1 saat anneyi emmesi gerekir. Bebekler ilk günlerde çok emmek isterler. Bu durum normaldir. Anne sütü ilk zamanlar az gelebilir zaten yeni doğan bebeğin midesi küçüktür. Bebeğin aranma, yalanma, ağlama gibi her açlık belirtisinde emzirmek gerekir. Açlığın son belirtisi ağlamadır. Bebek aranma ve yalanma hareketi yaptığında emzirmek en iyisidir.

Bebekler 24 saat içinde 8-12 kez emmek ister. Bebeğiniz ne kadar çok emerse sütünüz o kadar bol olur. Bu durumda bebeğiniz doyacaktır. Bebeklerin memede kalma süresi emzirme sırasında değişkenlik gösterir. Bebeğin midesinin küçük olmasından dolayı çok emmek ve memede uzun kalma isteği normaldir. Çoğu bebek ortalama 15-30 dakika emer. Emzirme süresi, bazen daha kısa ya da daha uzun olabilir. Bebeğin tatmin olana kadar emmesi genel olarak beklenen bir durumdur. Memeyi kendisinin bırakması en doğrusudur.

Doğru Emzirme Nasıl Olmalı?

Doğru emzirme teknikleri,

  • Doğum sonrası 30-60 dakika içinde anne bebeğiyle cilt teması kurmalıdır. Sütü gelmemişse bile bebeğini emzirmeye çalışmalıdır.
  • Anne bol ve rahat giysiler giymelidir. Emzirme özellikli sütyen, gecelik ve elbiseleri tercih etmelidir. Psikolojik kaygılardan uzak durmalı ve sesiz bir ortamda olmalıdır.
  • Bebeğin ağzı, çenesi ve göbeği, emzirme sırasında kafası ile orantılı pozisyonda olmalıdır. Emzirme esnasında bebeğin yutma sesleri duyulur.
  • Emzirme döneminde eğer ilaç kullanmak gerekirse bunu doktorunuza danışmalısınız.
  • Emzirme döneminde annenin fiziksel ve psikolojik durumlarının emzirmeye uygun olması gerekir. Anneye bebeği ile ilgilenebilme zamanı verilmelidir.
  • Bebeğin davranışları gözlenerek emzirme sıklığı ve miktarı belirlenmelidir. Emzirme sıklığı ve miktarı bebekten bebeğe farklılık gösterir.

Anne Sütü Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, doyurucu etkisinin yanında bebeğinizi birçok hastalığa karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Anne sütü ile beslenen bebekler, anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre antibiyotik kullanımı gerektiren hastalıklarda daha dirençlidir. Astım, gıda alerjisi gibi reaksiyonlar bu bebeklerde daha az görülür.

Anneler emziyor ise psikolojik olarak kendilerini daha rahat hissederler. Bebekleri ile aralarındaki bağ daha güçlü olur. Doğum sonrası kanama riski emziren annelerde daha az görülür. Meme, yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu