Gebelik

Bebeğinize İsim Koymadan Önce Bir Kez Daha Düşünün

Bebeğinize İsim Koyma

Dünyaya yeni gelen bir bebek, bir isim ve bir hayat. Bebeğiniz için ilk alacağınız çok önemli bir karardır isim seçimi.

Çocuklara hangi isimler koyulur? Bu sorunun asıl cevabı, isim koymadan önce anlamları ve bazı kriterleri dikkate almaktan geçmektedir. Büyüdüğü zaman ismini beğenmeyen çocuğunuz, ‘keşke bana bu ismi koymasaydınız, neden bana bu ismi koydunuz’ diyebilir. Bu sorulara maruz kalmamak için, aşağıdaki önerileri dikkate almanızda yarar var.

Uçuk kaçık isimler koymayın

Bebeğiniz sizin için dünyanın en özel ve en değerli insanı fakat ileriki yaşlarda herkes tarafından tuhaf karşılanan ve anlamı sorulan bir isim, çocuğunuz için can sıkıcı ve yorucu olabilir.

İsim karakteri etkiliyor

Bebeğinize koyacağınız isim, tamamen bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, kişiliği ve karakteri ile bütünleşiyor. Bunu anlamak için, etrafınızdaki insanların adlarına ve birde kişiliklerine bir de bu yönden bir bakın.

İsmi söylerken kulağa hoş gelsin

Çocuğunuza koyacağınız isim, soyadıyla birlikte söylenirken bir ahenk oluştursun. Birbiriyle uyumlu isim ve soyadı, kulağa oldukça hoş gelir.

Uniseks isimlerden kaçının

Bebeklere isim koymak, sorumluluk isteyen bir süreçtir. Çünkü çocuğun ileride yaşayacağı zorluklara neden olabilir. Hem erkeklere hem de kızlara koyulabilen isimler, ileride yanlış anlaşmalara sebep olabilir. Bundan dolayı, cinsiyeti net olarak belli eden isimler tercih edin.

Telaffuzu kolay olan isimler koyun

Çocuğunuzun ileride yurt dışına çıkacağı veya orada eğitim alıp, çalışacağı ihtimalini de düşünerek, yabancıların telaffuzda zorlanmayacağı isimler tercih edin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu