Yaşam

batı karadeniz’in incisi

Batı Karadeniz’ in İncisi

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin batı bölümünde yer alan, tarihi M.Ö. 1200’lü yıllara dayanan,kendisinde Köroğlu gibi bir şahsiyete ev sahipliği yapan,1923 de vilayet olan güzide ilerimizden biri olan bolu ilimiz 11. Yüzyılda yöreye gelmeye başlayan Türkmenler tarafından bolu olarak isim verilmiştir.

Kendisinin ikliminin de etkisi ile doğa ile yaşamı içi içe barından tarih yüklü ilimiz,nice kale ,tarihi mekan ve güzellikleri süslü her türlü dini inanış ve düşünceleri yıllar boyu barındırmış destan e bir ilimiz adeta yıllara meydan okurmuş gibi tarihinden hiç bir şey kaybetmeden günümüze kadar gelerek misafirlerine tarih şöleni sunan güzide ilimiz bolu tarihi sevenleri devamlı misafir etmektedir.ikliminin serin olması ve dağlarının çok olması sebebi ile sağlıklı bir yaşam imkanı sunuyor yöresinde yaşayanlara.tabiki kent yaşamından bunalmış kişilerin tercih ettiği mekanlar arasında yerini almış batı Karadeniz’in incisi olan iller arasında yerini almış dır.

Kendisinde birçok destanlar yazılmış Köroğlu gibi bir yiğidi kendisinde bulunduran. adeta tarihi beslemiş  hiçbir dini inanç ayrımı yapmadan herkesi kendisinde yaşatmış ve örnek bir yöre olmuş dur.

Sonuç olarak Bolu ilimiz tarihi seven ,kent yaşamından sıkılmış insanları bekleyen,mutluluğu ailelere sunan ilimiz olmuş dur.sizlerde kent yaşamından biraz uzak olmak isterseniz batı Karadeniz’in incisine uğramanız o tarih den etkilenmeniz atalarımızın eserleri görmenizi tavsiye ederiz.sizleri misafir etmekten mutlu olacağımızı bildirmek isteriz.Batı Karadeniz’in incisinden selamlarımızı siz okurlarımıza sunarız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu