Sağlık

B vitamini hangi besinler de bulunur?

B vitamini hangi besinler de bulunur?

Eksikliğinde tüm sistemlerimizi etkilemekte olan B vitaminini hangi besinlerden depo edebileceğimize bir bakalım.

Sırasına göre B vitaminleri hangi besinlerde bulunur?
Bildiğiniz gibi B vitaminlerinin sıralı olduğunu söylemiştik. Şimdi ise tek tek B vitaminlerinin hangi besinlerde bulunduğuna değineceğiz.

B1 vitamini bulunan yiyeceklerin başında büyükbaş hayvanların etleri, mayalar, tahıllar ve ceviz, fındık gibi besinler gelmektedir.
En çok hamilelik veya iştahın kesik olması durumlarında B1 vitamininden yararlanılmaktadır.

B2 vitamini ise, vudun asit oranını dengelemesi açısından önemli olup, solunumun düzenli çalışması ve cilt problemlerinin yaşanmaması açısından vücut için gereklidir.
Et ve süt ürünlerinde olduğundn dolayı, b2 eksikliği yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunu et sevmeyenler oluşturmaktadır.

B3 vitaminine sıra geldiğinde, yumurta, peynir, yoğurt ve karnabaharın bu vitamini alabileceğiniz kaynaklar olduğunu belirtebiliriz.
Kolestorülünüz normal değerlerin üzerindeyse ve sinir sisteminiz harap olmuşsa b3 vitamini tam size göre.

B5 vitamini için önerebileceğimiz besin gruplarını sınırlamak pek mümkün değildir. Tüketilen hemen her yiyecekte B5 vitamini olmasından dolayı eksikliğinin yaşanması nadir görülmektedir.
B5 vitamini, bu vitamininin faydalarında saydığımız büyüme kavramında en etkili olanıdır.

B6 vitamini, yaşamsal olayların sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle b6 vitamini eksikliğinde bedenimiz birden bire kendisini yıkım sürecine geçirebilir.
Ne kadar çok proteinli yiyeceklerden alınırsa, vücuda o kadar b6 vitamini girmekte ve böylece büyüme ile kasların gelişmesi de sağlıkla devam etmektedir.

B12 vitamini son olarak örnek vereceğimiz, yine önemli faaliyetleri gerçekleştiren bir vitamindir. Hayvansal gıdalarda daha çok bulunan bu vitaminin eksikliğinde kansızlık, yani anemi hastalığının görüldüğü bilinmektedir.
Aşırı zayıflama veya hafızada gerileme problemleri de b12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu