Sağlık

Anoreksiya Hakkında Sık Karşılaşılan 10 Söylenti

Özellikle, genç kadınlarda yemek yememe isteği ve çok uyuma gibi davranış bozuklukları şeklinde ortaya çıkan, bir çeşit psikolojik bozukluktur. Bu bozukluk, davranışları da etkiler ve kişinin durum psikolojisinin de zedelenmesine neden olur. Anoreksiya hastalığı hakkında, piyasada dolaşan yalan yanlış bilgiler mevcuttur. Bu bilgileri sizlerle paylaşarak, rahatsızlık hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

Anoreksiya ve Yanlış Bilinenler

Aneroksiya Hakkında Sık Karşılaşılan 10 Söylenti
Anoreksiya Hakkında Sık Karşılaşılan 10 Söylenti

Öncelikle, bu hastalığın, ilgi çekmek için uydurulduğu ve asıl amacın birilerinin dikkatinin çekilmek istendiği yalanı, son derece asparagas niteliktedir. Hastalığı hafife almanın göstergesidir. Kişilerin anoreksiya hastalığını bilinçli bir şekilde seçtikleri de, ne yazık ki yalan bir ifadenin ürünüdür. Hiç kimse bilerek veya isteyerek, yemek yeme alışkanlığından vazgeçmez, bu bir sorundur ve bu sorunun ciddiye alınması gerekir.

Bu rahatsızlığa sahip olan insanların, kendini beğenmiş bir tavra sahip oldukları söylenir. Bu da bir yalanın ürünüdür. Bir başka şehir efsanesi ise, bu rahatsızlık bünyesinde olan insanların, zengin ve gösterişli kadınlar olduğudur. Bu rahatsızlık, kişiden kişiye değişen ve bu anlamda seçici olan bir rahatsızlık değildir. Dolayısı ile bu da son derece yanlış bir değerlendirmedir.

Aneroksiya Hakkında Sık Karşılaşılan 10 Söylenti
Anoreksiya Hakkında Sık Karşılaşılan 10 Söylenti

Bu hastalığa düzenli bir yemek yeme şekli ile yakalanmama olasılığının olduğu da, yanlış bir bilgidir. Düzenli bir şekilde öğünlerini takip eden bir bireyde, bu rahatsızlığa yakalanabilir. Yukarıda verilen örnekler, halk arasında bu rahatsızlıkla alakalı bilinen yanlış değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmelere kulak asmamalı ve hayatı buna göre ikame etmelisiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 5 yıl önce bu hastalığa yakalanmıştım. Ailemin maddi durumu çok iyiydi. 5 yaşımdan beri de bale yapıyordum. Dansa aşıktım. Kilom ise gayet normaldi. Ama ben bunu abartıyordum. Kilomun normal olduğunu fark edemiyordum. Yemek yememeye ve dansı ise daha fazla etmeye başladım. Boyum 1.70 ve kilom 58 idi. Sonra birden 40 kiloya düştüm. Her şey bir an da oldu artık iştahım kapanmış hiç bir şey yiyemez hale gelmiştim. durumum gittikçe kötüye gidiyor ailem endişe halinde kimse ne yapacağını bilmiyordu. Hastaneye yatırdılar baya yattım hastanede tedaviler ilaçlar derken yavaş yavaş kilo almaya başladım. Şunu demek istiyorum eğer sağlıklıysanız ya da ciddi bir kilo sebebiniz varsa doktor yardımıyla zayıflamaya çalışın. Kendi başınıza benim gibi şeylere kalkışmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu