Sağlık

Akciğer Kanseri Belirtileri

Günümüzün en önemli hasatlıkların biri olan akciğer kanserine yüzde seksen beş oranında sigara neden olurken, erkeklerde ilk sırada, kadınlarda ise ikinci sırada ölüm sebebidir. Kırk beş yaş altında ender görülen akciğer kanseri sebepleri arasında yaşam standartları gereği sigaradan başka nedenlerde bulunuyor.

Akciğer Kanseri Belirtileri
Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri ikiye ayrılıyor; küçük hücreli olan ve küçük hücreli olmayan. Küçük hücreli olan akciğer kanseri hızlı yayılma tehdidi savuruyor.

Akciğer kanserini tetikleyen diğer sebepler ise; radon gazı, genetik yapı, pasif sigara içiciliği, asbest ve şehir şebeke suyunda bulunan arsenik. Akciğer kanseri sebepleri dışında hastalığın belirtileri ise aşağıda açıklanıyor. Belirtiler sıralama takip ederken, aynı zamanda hastalığın evrelerini de öğrenebilirsiniz.

 

Akciğer Kanseri Belirtileri
Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanserinde Görülen İlk Bulgular

Akciğer kanserinin belirtileri arasında öksürük ilk sırayı alıyor. Hastalığın ilerleme dönemlerinde öksürükle beraber kanlı balgamda görülüyor. Diğer yandan bir nevi hastalığa adını veren göğüs ağrıları da belirtiler arasında yerini alıyor.

Akciğer hastalarında baş ağrısı ve yüksek ateşte sık görülen şikâyetler arasında yer alırken, türüne göre değişiklik gösteren kansızlık da meydana geliyor. Çabuk yayılan küçük hücreler, karaciğer, kemik, beyin ve böbrek üstü bezlere yayılarak tehdit oluşturuyor. Diğer yandan kemiklere sıçrama yapan akciğer kanseri kol ve omuzlarda ağrıya neden oluyor.

Kilo kaybının semptomlar arasında olduğu hastalıkta yutma güçlüğü de başka bir belirtidir. İştahsızlık ve kilo kaybı tüm kanser türlerinde görüldüğü gibi akciğer kanserinde de görülen belirtiler arasındadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Akciğer kanserine yakalanmamak için ilk yapacağınız şey sigarayı bırakmak olsun. Hayatınız ı tehlikeye atmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu