Gebelik

1 Aylık Bebeğin Anne Karnında Gelişimi -1-

1 Aylık Bebeğin Anne Karnında Gelişimi -1-

 

            1 aylık bebeğin anne karnında gelişimi için fark edilebilen çok fazla detay yoktur. Anne adayları kendilerinde olan değişikliklerin farkına bile varamayabilirler, gebeliğinin ve bebeğin gelişim aşamalarını anlayamayabilirler.

Sağlıklı kadınların adet dönemlerinin tarihlerini doğru şekilde tahmin etmeleri ve takip etmeleri beklenir. Adet gününün gecikmesi ve sabahları oluşan mide bulantıları, gebeliğin ilk işaretlerindendir. Hamilelik döneminin başladığı günün ilk adet gününüz olduğunu kabul ederseniz, ilk işaretler gebeliğin 2. Haftasında ortaya çıkar. Tükürük bezlerinin gereksiz şekilde çok çalışması, sabah bulantıları ve geciken adet günlerinin sebebi, oluşan plasentanın hormon üretimi ve tüketimine başlamasıdır.

Tüm bu hayati değişikliklerin sebebi erkek spermlerinin annedeki yumurta ile sağlıklı şekilde birleşmesinden kaynaklanmaktadır. Artık döllenme olmuştur ve hamilesinizdir. Döllenen yumurta hızla bir embriyoya dönüşür. Henüz cinsiyetinden söz etmek mümkün değildir. Bebeğin cinsiyetini erkek spermleri belirler. 1 aylık bebeğin anne karnında gelişimi için oluşan embriyonun gövdesi ve başı bulunur. Amniyotik sıvı içerisinde uygun şartlarda hormon ve diğer proteinler ile gelişimini sürdürür. Embriyo fetus oluşumuna kadar oldukça küçük ve şekilsiz denecek kadar insana benzemeyen bir yapıda gelişir. Ay sonuna kadar toplamda boy ve ağırlığı için söylenebilecek en uygun ölçü, ayva çekirdeği boyutlarıdır. En hızlı gelişen bölüm baş bölümüdür. Beyin, göz, kulak ve beyindeki sinir ağları da bu ay içerisinde gelişmeye başlar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu